Ciekawostki

Kopacze kryptowalut kupili w 2017 roku ponad 3 mln kart graficznych

Kryptowaluty często obarczane są winą za całe zło, z jakim obecnie mamy do czynienia na rynku kart graficznych, tj. mocno zawyżone ceny produktów oraz braki na sklepowych półkach. 

Firma analityczna Jon Peddie Research, która specjalizuje się w tematach związanych branżą technologiczną, opublikowała swój najnowszy raport za ubiegły rok, dotyczący właśnie kart graficznych. Z ujawnionych przez nich danych wynika, że w 2017 roku przeszło 3 mln tego typu produktów o łącznej wartości 776 mln USD zakupione zostało przez kopaczy kryptowalut. Co więcej, większość z nich to urządzenia z GPU od AMD. Liczby te na pierwszy rzut oka mogą wydawać się duże, ale to gracze stanowią wciąż zdecydowanie większy procent osób zakupujących nowe karty i napędzają ten rynek.

Z opublikowanych danych wynika też, że średnia cena kart, które trafiały do górników, to niecałe 260 USD, a wydaje się, że do kopania wykorzystywane są przeważnie droższe produkty.

Cały rynek GPU w ubiegłym roku zanotował spadek, ponieważ dostawy w 2017 roku były niższe o 4,8% niż w roku poprzednim, ale z drugiej strony dedykowane karty graficzne zanotowały jednak spory wzrost wynoszący blisko 10%, w czym zasługę ma pewnie zainteresowanie kryptowalutami.

 

Dodaj komentarz

Click here to post a comment