Cena Bitcoina wystrzeliła o 8% do 8400 USD. Reakcja na atak Iranu?

[btc]

Kurs Bitcoina szybuje w górę

Aktualnie cena Bitcoina (BTC) wynosi 8336 USD (według danych CoinMarketCap), jednak w szczytowym momencie kurs osiągnął blisko 8400 USD (dokładnie 8394 USD), testując najwyższe poziomy od niemal dwóch miesięcy. Od wczoraj wzrost wyniósł 7,5%, a od tygodniowych minimów z piątku aż 21,4%.

Kontynuując trend wzrostowy, który trwa od piątku, wczoraj kurs BTC przekroczył psychologiczną granicę na poziomie 8000 USD, a także 200-dniową średnią kroczącą – po raz pierwszy od listopada. Dzisiaj „wzorcowa” kryptowaluta kontynuuje aprecjację w kierunku 8500 USD, osiągając najwyższą cenę od 19 listopada 2019 roku.

Wzrost ceny BTC reakcją na atak Iranu na USA?

Wielu ekonomistów uważa, że silny wzrost Bitcoina z poziomu lekko powyżej 6900 USD do prawie 8400 USD był pod silnym wpływem rosnących napięć między Iranem a Stanami Zjednoczonymi. Zdaje się to potwierdzać fakt, że ostatnie pchnięcie w kierunku 8500 USD nastąpiło wkrótce po tym, gdy media głównego nurtu poinformowały, że Iran zaatakował wojska Stanów Zjednoczonych stacjonujące w Iraku.

Według doniesień medialnych, w nocy z wtorku na środę Iran wystrzelił co najmniej kilkanaście rakiet balistycznych, które spadły na bazy wojskowe USA w Iraku – w Al Asad oraz lotnisko wojskowe w Irbilu. Według doniesień irańskich mediów państwowych, w atakach zginęło co najmniej 80 osób, jednak media głównego nurtu nie potwierdzają tych doniesień – Pentagon informuje jedynie, że „trwa szacowanie strat”.

W wyniku ataku, wzrosły także ceny złota, srebra i ropy. Rajd Bitcoina obok takich aktywów jak ropa naftowa, złoto i srebro nie jest zaskoczeniem dla większości traderów, ponieważ wielu uważa, że aktywa cyfrowe są skorelowane z działaniami cenowymi towarów.

Altcoiny stoją w miejscu

W przeszłości, silne ruchy w górę na rynku Bitcoina miały często pozytywny wpływ na notowania czołowych altcoinów, jednak tym razem jest inaczej. W ślad za BTC podążyły jedynie Chainlink (LINK), Tezos (XTZ) i Litecoin (LTC), które w ciągu ostatnich 24 godzin wzrosły odpowiednio o 17%, 6% i 4%.

Pozostałe altcoiny zanotowały albo niewielkie ruchy w górę albo w dół, podobnie jak hard forki najstarszej kryptowaluty, które właściwie stoją w miejscu – Bitcoin Cash (BCH) wzrósł o 0,7%, a Bitcoin SV (BSV) spadł o 0,1%.

Kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut przekroczyła natomiast poziom 200 mld USD i wynosi obecnie ponad 218 mld USD – najwięcej od listopada ubiegłego roku.

Źródło: CoinMarketCap.com