Iran krytykował Bitcoina. Teraz oficjalnie zezwala na mining

Iran, jeden z najbardziej krytycznych wobec Bitcoina krajów, oficjalnie uznał jego wydobywanie za legalne. Potwierdzają się zatem doniesienia z ostatnich tygodni.

Konsekwencja działań

Na początku lipca pojawiły się informacje, że Iran zamierza zalegalizować mining. Argumentowano wtedy, że to pomoże rozwinąć krajową gospodarkę, tak aby amerykańskie sankcje nie były dla niej aż tak dotkliwe. Pojawiały się jedynie wątpliwości, co z zużyciem energii elektrycznej. Pamiętajmy, że aby kopanie było efektywne, potrzeba jej naprawdę dużo w skali całego roku.

Szef irańskiego banku centralnego, Abdol Nasser Hemmati, mówił wtedy, że kopanie powinno być oparte o cenę energii elektrycznej. Teraz rząd w końcu dał zielone światło na kopanie kryptowalut, a Hemmati ogłosił to publicznie już w ubiegłym tygodniu:

Mechanizm wydobywania wirtualnych pieniędzy został zaakceptowany przez rządową komisję gospodarczą, później temat zostanie poruszony na posiedzeniu gabinetu.

Atrakcyjny rynek dla górników?

Iran to prawdopodobnie najtańsze państwo, w którym można kopać kryptowaluty. Przyznaje się tam ogromne dotacje dla przemysłu energetycznego. W 2017 roku wydano blisko 45 miliardów dolarów na energię paliw kopalnych.

Niskie ceny energii elektrycznej są atrakcyjne dla wszystkich wielbicieli kopania krypto z całego świata. Mówi się, że dla nich stawki za prąd będą z pewnością wyższe, ale i tak, patrząc na inne państwa, będą to stawki atrakcyjne. Średnia cena za prąd na świecie to 15 centów za każdą kilowatogodzinę. W Iranie są to obecnie 3 centy, a planuje się zwiększyć tę opłatę do 7 centów.

The post Iran krytykował Bitcoina. Teraz oficjalnie zezwala na mining appeared first on Tokeneo News – wszystko o kryptowalutach.